Tears of joy for 2018 KCPE female candidate as she tops in Busia

0
763

It was tears of joy for top Busia Kenya Certificate of Primary Education candidate Edith Muthoni Ouma when she received her results soon after they were released by Education Cabinet Secretary Amina Mohammed.

Ouma scored 438 marks at St Catherine Nangina Girls Primary School in Samia Sub County to emerge joint top scorer with Marcel Okuku of Lukonyi Boys Primary.
“I became tensed when I received results for Index three candidate who scored 430 marks. When mine eventually came I didn’t believe it so I started crying,” she revealed on Tuesday.
Edith whose first choice school is Alliance Girls High said her burning ambition is to become a neurosurgeon. She attributed her success to support from teachers, parents and fellow students.
Her mother, a teacher by profession said had work paid off dividends for her daughter who had vowed to break the record of her elder sister who topped the County with 432 marks in 2013 KCPE.
Top KCPE Performers in Busia County
No. Name School Total Marks
EBENEZER ACADEMY
1. Gakaria Purity Ngonyo Ebenezer Academy Busia 430
2. Alga Migide Ebenezer Academy Busia 419
3. David Were Ebenezer Academy Busia 414
4. Stanley Omari Ebenezer Academy Busia 413
5. Thany Arinah Ebenezer Acdaemy Busia 412
6. Wesley Juma Ebenezer Academy Busia 412
7. Emmanuel Musire Ebenezer Academy 412.
LUKONYI BOYS
1. Marcel Okuku Lukonyi Boys 438
2. Billy Odaba Lukonyi Boys 423
3. Leonard Masakhalia Lukonyi Boys 422
4. David Muinde Lukonyi Boys 414
5. James Kelly Oundo Lukonyi Boys 413
6. Daniel Ouma Yamo Lukonyi Boys 412
ST. CATHERINE NANGINA GIRLS
1. Edith Ouma Muthoni St. Catherine Nangina Girls 438
2. Mitchel Buyengo St. Catherine Nangina Girls 430
RUGUNGA PRIMARY
1. Melvine Mwanjo Rugunga Primary 417
BUDALA PRIMARY
1. Obaria O. David Budala Pri 416
2. Nyongesa O. Jacob Budala Pri 412
ST. NINIANS TALENT ACADEMY LUPIDA
1. Victor Omunyin St Ninians Academy Lupida 418
ST. JAMES MODEL ACADEMY
1. Wesley Omboko St. James Model Academy 430
2. Wabwire Bonventure Emmanuel St. James Model Academy 412
MAGNATE ACADEMY
1. Benjamin Ong’aria Magnate Academy 430
2. Benjamin Akunava Magnate Academy 429
3. Duncan Sande Mganate Academy 428
4. Michael Yoto Magnate Academy 419
5. Consolata Kilima Magnate Academy 414
6. Ephraim Baraka Magnate Academy 413
7. Paul Onyango Magnate Academy 410
ST. JAMES ACK Malaba
1. John Ochoko St. James ACK Malaba 425
2. Joseph Opiyo St. James ACK Malaba 414
VICTORY JUNIOR ACADEMY BUSIA COUNTY
1. Grace Nangira Juma Victory Junior Academy 415
2. Sospeter Omuse Victory Junior Academy 413
ST. TERESA CHAKOL GIRLS BORDING
1. Nancy Barasa St. Teresa Chakol Girls Boarding 416
SPRINGBOARD ACADEMY
1. Emmanuel Owuor Springboard Academy 431